WINDGLIDER

Back to main menu /  Expo / Sails catalogue / Boards catalogue 
Zpět na hlavní menu /  Expo / Katalog plachet / Katalog prken 

V roce 1975 zakoupil Fred Ostermann licenci na Schweitzerův Windsurfer a zahájil výrobu vlastních prken pod značkou WINDGLIDER. V té době jistě ani jeden z pánů nevěřil, že za pár let bude widsurfing olympijským sportem. A už vůbec nikoho z nich nemohlo napadnout, že právě oni dva svedou nelítostnou bitvu o to, na čím prkně se olympiáda pojede. Ostermannova obchodní politika a diplomacie slavily úspěch. Bohužel ale vývoj šel rychle a nadčasový design z poloviny 70. let, byl jako olympijské náčiní o necelou dekádu později již neskutečně zastaralý… a firma již ani nepatřila svému zakladateli. Tento příběh je dodnes jedním z paradoxů a tajemství windsurfingu.
Ve sbírce WS muzea máme 5 originálních plachet pro Windglidery.

Fred Ostermann´s WINDGLIDER company started licenced production of Hoyle Schweitzer´s Widsurfer in 1975. After hard diplomatic and commercial battles Windglider /and Bic/ has won the right to be a supplier for the first Olympic windsurfing regatta.
Let´s introduce here 5 original Winglider sails from the windsurfingmuseumprague collection…

S051 – Windglider – CZ 81284 (1980)
tuto dakronovou regatovou plachtu použil na MS 1980 ve třídě Windglider na Balatonu* švédský závodník Anders Göthberg. Po mistrovství byla s doplněným CZ zřejmě ježděna na českých regatách. Do naší sbírky se dostala v roce 2020 díky Karlu Smetanovi.
Na snímcích z MS na Balatonu vidíme několik plachet s čísly těsně kolem 81284, ale tu naši, resp Andersovu, jsme zatím nikde nenašli.

*) Uspořádání MS v socialistickém Maďarsku byl mimochodem jeden z výborných obchodních tahů Freda Ostermanna, který tím údajně definitivně zvrátil hlasování o prkně pro OH 1984 ve svůj prospěch. Více o Windglideru zde.

S008 – Windglider – Nr. 42766 (1978?)
zánovní dakronovou regatovou plachtu z druhé poloviny sedmdesátých v barvách naší trikolory věnoval do sbírky Marek Tesař.

S070 – Windglider – High Fun (1982)
dakronovou plachtu pro funboard Windglider High Fun, vyrobil Neil Pryde. Dodatková cedulka na naší téměř nejeté plachtě připomíná, že v roce 1982 už patřil Windglider pod BIC Marine.

S068 – Windglider – Slalom 3,7 (1982)
S069 – Windglider – Slalom 5,0 (1982)
dakronové, zřejmě nikdy nepoužité, plachty pro funboard Windglider Slalom.

Chronologický vývoj designu plachet pro Windglider /
The Winglider sails design evolution:
a) 1976 > 1979 / since 1976 till 1979

11. # 6719 – nejnižší nalezené číslo třídy WG / The lowest sail Nr in the Windglider class?
23. (c) NeilPryde Will to Win – NeilPryde’s History and Brand Book (2018)
Tento obrázek potvrzuje že plachty pro WG vyráběl Neil Pryde / This proves Neil Pryde has produced sails for Windglider

b) 1980 > 1984 od MS na Balatonu do OH Los Angeles /
Since the ´80 Worlds till the ´84 Olympics

28

Dokumentace / Documentation and Credits:
Thanks for pictures to Andrea Pangrazi, Dimitris Savidis (Hitthewave blog), Windsurfer mag, Windrider mag, Stadion mag, Karel Mencl and Old School Windsurfers group members.