Mistral SKISAILER

Zpět na hlavní menu / Expo

S plachtou na lyžích a větrem o závod
David Varilek, Švýcar s česky znějícím jménem, navrhl koncept “skisaileru” v roce 1983. Sport nazval „skisailing“, protože šlo o kombinaci lyžování a windsurfingu.  Podstatou jeho vynálezu byla hrazda spojující lyže, na kterou se upevní pomocí standardního kloubu windsurfové oplachtění. Podobných nápadů a způsobů použití plachty na sněhu se v historii objevilo několik, ale Davidova koncepce měla několik unikátních a nutno říci také komplikovaných a nákladných detailů. Například to, že se hrazda upevňovala bez vrtání otvorů do lyží, a byla snadno odnímatelná. Lyže byly i s nasazenou hrazdou snadno ovladatelné a jejich pohyblivost nebyla ani při jízdě s plachtou příliš omezena, s možností měnit šíři stopy atd. Zařízení mělo také seřiditelné odepínání kloubu pro případ pádu.

V roce 1984 uzavřel David smlouvu na vývoj, výrobu a distribuci se švýcarskou firmou Mistral a ta následně do projektu investovala půl miliónu dolarů (!!!). Je zřejmé, že se výrobek měl stát velkým hitem. SKISAILER na sněhu opravdu fungoval (jak je vidět i z dochovaných filmů)*. Postavení nohou při jízdě nebylo zcela jako na prkně, ale údajně se na to dalo snadno zvyknout. Jízda přes nerovnosti prý vyvolávala pocit jízdy na vlnách a halzy se daly trénovat lépe než na vodě. V roce 1986 byl SKISAILER uveden na trh s cenovkou 410 USD (cca 900 USD dnešních). Představení proběhlo na ISPO v Mnichově a přestože nebyly k dispozici ani pořádné letáky vypadalo vše nadějně. Mistral vyrobil a připravil k prodeji 2000 sad. Distribuce byla naplánována přes prodejní síť Mistral i nezávislé prodejce sportovních potřeb. Očekávání byla vysoká: ve smlouvě byl stanoven minimální cíl 5000 ks za 2 roky, jinak měla být smlouva ukončena.
V roce 1987 ovšem přišlo vystřízlivění: během prvního roku se prodalo pouhých 708 ks (!!!). Většina z nich se nakonec asi prodala ve Švýcarsku, Německu, Rakousku, zemích Beneluxu, Francii, USA a Kanadě. Konec příběhu se nám zatím bohužel zjistit nepodařilo**. Není známo ani kolik originálních SKISAILERů se dodnes dochovalo, ale díky daru našeho švýcarského příznivce Guy Baillieu si ve Windsurfing muzeu můžete tuto raritu a vzácnost prohlédnout a osahat. Náš MISTRAL SKISAILER je úplně jako nový, i když mu je letos právě 35 let.

Akce: pár snímků obrazovek pro ilustraci z oficiálních videí Mistral Skisailer 1984-1986: (c) Vidmos 1984, (c) Mistral MWAG 1985 , (c) Mistral 1986

*) Nenechte si určitě ujít původní videa z akce na David Varilek youtube channel: 1986 (finální verze výrobku), 1985 (prototyp), 1984 (prototyp).
Další vzácné video je záznam pořadu holandské TV a materiálů firmy Mistral /1987?/ – (c) skirstyle windsurfing youtube. Během natáčení zřejmě vznikla i fotografie na leták Mistral Skisailer (viz záhlaví)

**) Vynálezce pana Davida Varilka se nám dosud kontaktovat nepodařilo. Do dnešního dne jsme našli pouze 4 windsurfery, kteří SKISAILER vlastnili a jezdili na něm. Jedním z nich je náš FB přítel Bruce, níže na ledě v plné rychlosti.

Dalším jezdcem SKISAILERu, kterého se nám podařilo vypátrat, je Warren. Poslal 2 fotky a připsal pár řádek. Díky 🙂

…. I got the Mistral Ski-Sailer in 1986. It was originally in a Surf Shop that foreclosed and the Skisailer ended up at an Auction place. The auctioneer didn’t know what it was & thought it was some sort of roof racks. I got it for $25. I used it every winter for about 3 years. It was awesome. I had some extra long downhill skiis and they worked great. Fastest on the ice bit if the snow was packed hard, possible too. In 1989 I moved and gave them to a friend. …. “

P.S. Posledním střípkem příběhu, který lze na webu dohledat, je záznam registrace obchodní značky na justia-dot-com. Jako datum “prvního použití ” je uvedeno 1984-09-09, značka MISTRAL SKISAILER byla registrována od 1987-07-14 do 1994-01-18…

Za fotku letáku SKISAILER děkujeme příteli a podporovateli Andrea Pangrazi.

Pouze pro studijní a nekomerční použití.
Těšíme se na vaše komentáře na ws1975@post.cz

Aktualizováno 16.1.2021