SOLAR STAR – B006

Zpět na hlavní menu /  Expo / Katalog plachet / Katalog prken 
Back to main menu /  Expo / Sails catalogue / Boards catalogue 

Documentation / Dokumentace:
(c) Windsurfing magazine (5/77), howtowindsurf101.com, Peter Zendman, René van Beek and Old School Windsurfers group members. Thanks for comments Hellmut Fischer, Klaus Gahmig and Old School Windsurfers group members.

Nejpodivnější prkno co kdy bylo hozeno na vodu?
Když mi někdo zavolá, že pro mne má “raritu” ze sedmdesátých let, jsem většinou trochu skeptický. V naprosté většině případů se ukáže, že je to nějaká z tisíce a jedné varianty běžného windsurferu NOE, v horším případě domáci kopie “windglidera”. Když mi ale v srpnu roku 2018 Jiří do telefonu řekl, že prkno je žluté a není „určitě doma dělané“, tak má zvědavost narostla. A když jsem pak v křoví u Jiřího za chatou na Sázavě tu divnou VĚC viděl, tak jsem zíral: Prkno bez ostruhy, s kýlem místo ploutve, to jsem tehdy ještě nastudované z literatury neměl. Dnes už mladší návštěvníci muzea ani neví, že na prkno ploutev patří, ale když na jaře 1977 firma ENV představila SOLAR STAR bez “káči”, bylo to podivné. Čas později ukázal, že to byla slepá ulička vývoje, ale tenkrát se zkoušelo vše možné. Odhlédneme-li od unikátního a nikým nikdy nekopírovaného tvaru plováku, měl SOLAR STAR /ve Francii nabízený jako WIND STAR/ několik zajímavostí a progresivních prvků:

– materiálem byl tvrzený Polyethylen s PU jádrem. SOLAR byl tehdy jeden z mála průmyslově vyráběných plováků a díky sériové výrobě byl “vedoucím trhu levných prken”. V roce 1978 byl komplet inzerován za senzačních  998,- DM (ekonomická a „výhodná“ DELTA Sailboard stála v té době 1295,- DM, standardní regatový SAILBOARD dokonce 1650,- DM)
– šířkou 75cm se plováky SOLAR více blížili dnešním prknům než jejich současníci WS a WG s šířkou cc 62-65 cm
– již v roce 1977 byl použit dvoudílný skládací stěžeň (!); hliníkové trubky byly tenké a zřejmě moc nevydržely, ale řešení to bylo nadčasové
– koncovky ráhna byly plastové a tvarem také předběhly svou dobu
– Citroen údajně nabízel prkna WIND STAR jako bonus k některým modelům svých aut

Z dobové inzerce, recenzí a propagačních materiálů je zřejmé, že firma ENV do marketingu poměrně dost investovala. Klaus Gahming a Helmut Kirner se z propagačních důvodů s prkny SOLAR zúčastnili PAN AM World cup (zřejmě v roce 1978).  Klaus o mnoho let později přiznal, že pro závod si dodatečně “normální” ostruhu namontovali.

Futuristické tvary “sluneční hvězdy” můžete díky daru od Jiřího obdivovat naší muzejní expozici. Zde na stránkách si můžete prohlédnout všechny dobové materiály, které se podařilo dohledat.

http://howtowindsurf101.com/

Klaus Simmer Helmut Kirner?
Klaus E. Gahmig Ja, genau! Ich war mit ihm von ENV beauftragt, für den STARSURFER PR zu machen anlässlich des PanAm-Cups. War ‘ne Zumutung mit dem Kiel und der drei Zentimeter dicken “Abrisskante”.

Hellmut Fischer …. 🙂 Dieses Brett ging eigentlich gar nicht: Kiel statt Schwert und Finne, superschwer, kein Scoop, unterdimensionierter Alumast und Alugabel sowie ein Segel was schon im Auslieferungszustand nicht “stand”, den Hobel aufs Autodach zu bekommen war ne Kunst (mit Kran)…. Das Ding geht durch die Welle anstatt drüber hinweg. Umso mehr Respekt wer sich traut vor Hawaii zu fahren damit.:-) (Tahle deska vlastně vůbec nefungovala: Kiel místo meče a Finna, super těžký, žádný kopeček, pod dimenzovaný hliníkový stožár a hliníková vidlička, stejně jako plachta, která “nestála” ve státě podmínkou dodání. Dostat se na střechu auta bylo umění (s jeřábem)…. Tahle věc prochází vlnou, místo toho, aby ji přehnala. O to větší respekt, kdo se s tím odváží řídit na Havaji. < automatický překlad)

Thanks Peter Zendman
Boot´ 78

Andrew Scheidler: Perfect for sailors who don’t like water shooting up through the daggerboard slot 😀

Quizz: try to find SOLAR STAR 🙂 / Najdete SOLAR STAR?

Aktualizováno 7.2.2021