Pod pražskými mosty

Back to main menu / Regattas & championships
Zpět na hlavní menu / Regaty a šampionáty

Under the bridges of Prague

Many of you know the panorama of Prague Castle and many of you will hopefully soon get to know it. But you will (probably) never see it as a backdrop for a windsurfing regatta again. These pictures will remain for us a symbol of the surfing autumn – the festive end of the racing season. Prague 1984 – 1988.

V letech 1984 až 1988 pořádala redakce Stadionu ve spolupráci s Tatrou Smíchov oblíbený propagační závod ve windsurfingu. Vedle české špičky se mohli na start postavit i rekreační windsurfaři.

Fotografie z archivu Jana Špidlena, 1985

Vojtěch Písařík tehdy pro MS o prvním ročníku napsal: „Závod povede panenskými vodami, kde ještě nikdo nikdy nesurfoval. A také nikdo ještě na závodech nepodplul most“…  a dále pokračuje … „vítězí ti, kteří pohánějí plovák jinde na závodech nedovoleným způsobem – máváním plachtou. Pumpování je dnes tolerováno. Po obědě zčeřily hladinu dva kozí dechy, ale druhá rozjížďka se podobá první. Zpocení závodníci si však nevynucují zrušení závodu, nepodávají na sebe obvyklé protesty. Usmívají se, vyprávějí si o tom, kdo zavadil stěžněm o oblouk mostu a kdo koho překvapil za pilířem a kudy pojedou příští rok, až bude foukat…. Windsurfing potřebuje vítr a na focení Hradčan není mlha tou nejlepší kulisou.“   

Prvního ročníku se zúčastnilo 154 závodníků, třetího již téměř dvojnásobek. Trasa vedla od botelu Albatros mostem pod Švermovým, Čechovým a Mánesovým až ke Karlovu mostu, proti proudu a zpět. Většinou špatné větrné podmínky byly bohatě kompenzovány kulisami Hradčan a vysokou diváckou návštěvou. Mosty byly tribunami, na náplavce probíhaly burzy windsurfového vybavení.
Zavzpomínejte s námi na tento legendární závod nad fotografiemi a články ze Stadionu a Mladého Světa (výstřižky možná jsou i z dalšího časopisu, který v archivech nedochoval).

Děkujeme Janu Špidlenovi a Robertu Brožovi za unikátní, dosud nepublikované fotografie jsou z rodinných archivů. Pošlete nám i vaše fotky a vzpomínky.