gx100 – B062

Zpět na hlavní menu /  Expo / Katalog plachet / Katalog prken 
Back to main menu /  Expo / Sails catalogue / Boards catalogue 

Dušan Alina spája polovice plaváka. Foto: archív TASR/27. júna 1982

Dokumentace/Documentation: text (c) https://www.vtedy.sk/sered-novoplast-windsurfing, fotografie archív TASR/27, júna 1982

1982: V Seredi vyrábajú špičkové surfové dosky

Windsurfing zaznamenáva vo svete, ale i u nás čoraz väčšiu obľubu. Dokonca sa vážne uvažuje o jeho zaradení medzi olympijské športy. Azda aj preto je o surf – výrobok Novoplastu výrobného družstva Sereď stále väčší záujem.

 “Vďaka dobrým plavebným vlastnostiam sa windsurfingy zo Serede hodia na pretekárske aj rekreačné účely. V snahe uspokojiť potreby pracujúcich v čase aktívneho odpočinku a operatívne reagovať na potreby trhu zvyšujú v tomto roku v Novoplaste výrobu windsurfingov o vyše 30 percent. Snažia sa tiež zachytiť svetový trend, a preto vyrobili nový typ – Windglider, ktorý vyhovuje náročným požiadavkám športovcov a parametrami spĺňa podmienky pre zaradenie do olympijskej triedy”, uvádza archívna správa TASR.
Nový výrobok má vďaka sklovláknovému vystuženiu zníženú hmotnosť plaváku na 19 kg. Výrobou Windglidera na zákazku v tomto roku uspokoja predovšetkým športovcov a postupne do budúceho roka zabezpečia jeho sériovú výrobu. Rôznofarebnou povrchovou úpravou chcú vyjsť v ústrety aj najnáročnejším spotrebiteľom.

Sprava Mária Popelková, Jarmila Javorová a Zuzana Pazúrová pri laminovaní rohoží. Foto: archív TASR/27. júna 1982
Helena Kŕčová preberá hotový plavák (technická kontrola). Foto: archív TASR/27. júna 1982